4.0
AGRU VLDPE Geomembran / PP Geotextile


AGRU VLDPE GEOMEMBRAN


agru vldpe • TÜNEL - TEMEL ve PERDE YALITIMI - KAZIKLI TEMEL VE KAZIK BAŞI İZOLASYONU 
 • BETONA YAPIŞAN MEMBRAN
  • AGRUFLEX VLDPE TÜNEL YALITIM GEOMEMBRANI
  • AGRU VLDPE YALITIM GEOMEMBRANI


 • TEKYÜZ PERDE İZOLASYONU
  • AGRU VLDPE YALITIM GEOMEMBRANI


 • TERAS ÇATI YALITIMI - BETONARME ÇATI YALITIMI
  • AGRU VLDPE YALITIM GEOMEMBRANI


 • KİMYASAL DEPOLAMA ALANI - GÖLET YALITIMI - KANAL YALITIMI
  • AGRU HDPE YALITIM GEOMEMBRANI
  • AGRU VLDPE YALITIM GEOMEMBRANITEMEL VE PERDE YALITIMI 

BETONA YAPIŞAN MEMBRAN

TEKYÜZ PERDE YALITIMI:


AGRU VLDPE / PP GEOTEXTILE TEMEL - PERDE YALITIM GEOMEMBRANI

BETONA YAPIŞAN MEMBRAN :

AGRU VLDPE betona yapışan membran, VLDPE esaslı, arka yüzeyine lanine edilmiş özel çimentonun alkali ortamına dayanıklı PP keçe ile temel altı yüzeylerde koruma şapı gerektirmeyen, dökülen betona yapışan, tek yüz perde detaylarında hızlı ve güvenilir detaylar sunan, en büyük özelliği ise diğer muadillerine kıyasla ek yer birleşimlerini çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile yaparak , saha da yapılan imalatın basınç testi ile kontrol edilmesine olanak vermesidir. 

Alternatif olarak tek sıra sıcak hava robot kaynağı ile ek yeri birleşimleri yapılabilmektedir. Çok güvenli bir ek yeri birleşim detayı olan bu yöntem ile yalıtım sistemi bitki kökü penetrasyonuna karşı mükemmel bir dayanım sağlamakta, muhtemel temelde oluşabilecek farklı oturmalarda kaynaklanan gerilmeleri rahatlıkla karşılayabilmektedir. 


TANIMI :

AGRU VLDPE Betona yapışan membran, çok düşük yoğunluklu polietilen esaslı ,elastik, yapısal olarak yaşlanmayan, yüksek performanslı su yalıtım geomembranıdır.


KULLANIM YERLERİ :

 • Temel ve Perde Yalıtım Uygulamaları
 • Betona Yapışan Membran Uygulama Detayları
 • Kazık Başı İzolasyon Detayı
 • Tek yüz kalıp uygulamaları
 • Teras ve Yeşil Çatılar,
 • Betonarme Teras Çatılar,
 • NATM Tünel Yapıları, AÇ - KAPA Tünel Yapıları
 • Baraj, Gölet , Kimyasal Depolama Alanları ve Havuzlar,


AVANTAJLARI :

 • Geleneksel bitümlü örtü sistemlerinden farklı olarak tek kat uygulanır.
 • Elastiktir , kopmada uzama dayanımı %700
 • Dökülen betona %100 yapışır, geomembran ile betonarme yüzey arasından su ilerlemesine engel olur.
 • Çevre dostudur. (PVC, plastikleştirici ve klor içermez, zehirli gaz çıkarmaz.) LEED Kriterlerine %100 Uygundur.
 • Yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir.
 • Sıcaklık değişimlerinde boyutsal stabilitesini korur.
 • Otomatik kaynak makineleri ile uygulandığı için işçilik riskleri minimize edilir.
 • Kıvılcımlara yüksek dayanımlıdır ve alev yürümez yapıdadır.
 • Deniz suyuna dayanımlıdır.
 • Çift sıra kaynakla birleştirilir ve kaynaklar basınçlı hava ile test edilir.
 • Bitki kökü ve toprak etkilerine karşı TAM DAYANIMLI dır. 
 • Her türlü hava şartlarında ve ıslak yüzeylere uygulanabilir.
 • Polistren , XPS , EPS ve Bitüm ile uyumludur, eski bitümlü kaplamalar üzerine direkt uygulanabilir.
 • Yaşlanmaz, yapının ekonomik ömrü süresince özelliklerini yitirmez.
 • Kazık Başı İzolasyonu ve Tekyüz perde yalıtım uygulamalarında yüksek performanslı ve hızlı detay çözümü sunar.


KİMYASAL DAYANIM :

AGRU VLDPE betona yapışan membran çeşitli kimyasallara, asit/alkali solüsyonlara, yağlara mikroorganizmalara, küf ve bakterilere yüksek dayanım göstermektedir. 

AGRU VLDPE Dökülen Betona Yapışan Membran sistemlerinin dayanıklı olduğu başlıcı kimyasallar :

Bitüm - Deniz Suyu - Javel Suyu - Üre - Siyanür - Küf,Mikroorganizma ve Bakteriler - Etilen Glikol - Gliserin - Kalsiyum Klorit - Kostik - Kalsiyum Klorit - Kalsiyum Hipoklorit - %50 Sodyum Hidroksit - %40 Formaldehit - Ağartıcı Toz - Şarap - Süt - Amonyum Hidrojen - Alüminyum Klorit  - %10 Sitrik Asit - %25 Asetik Asit - %40 Sülfirik Asit - Laktik Asit - %10 Tartatik Asit - Hidroflorik Asit - Laktik Asit - Deterjan


UYGULAMA METODU :

ZEMİN HAZIRLIĞI :

Yatay Beton alt yüzey (grobeton) – Grobeton yüzeyi yekpare ve helikopter perdahlı dökülmelidir. Yüzeyde gevşek agrega, boşluk ve keskin çıkıntılar içermemelidir. 

Dikey Beton alt yüzey( perdeleme) – Yüzeyler düzgün olmalı, keskin çıkıntılar bulunmamalıdır.

AGRU VLDPE BETONA YAPIŞAN MEMBRAN 2,10 mm kalınlığında, 1.5 m genişliğinde ve 15 mt uzunluğunda rulolar halinde, temin edilmektedir. 

AGRU VLDPE betona yapışan membran bütün ek yeri birleşimleri otomatik kaynak robotları ( çift sıra veya tek sıra sıcak hava kaynağı ) ile ek yeri birleşimleri yapılmakta olup, bu işlemi takiben ek yeri kaynak imalatları 2 atm basınçlı hava ile test edilmektedir.

Nemli ve yağmurlu hava koşulları AGRU VLDPE betona yapışan membran sistemini uygulamasına mani olmayıp, yalıtım performansına herhangi bir negatif etkisi yoktur. 


Temel Altı Uygulama : 

Helikopter perdahı yardımı ile dökülmüş olan grobeton yüzeyi üzerine 2,10 mm kalınlığında AGRU VLDPE betona yapışan membran serbest olarak serilecektir. 

Ruloların birleşimleri, çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile , detay geçişlerinde tek sıra yarı otomatik sıcak hava robot kaynağı kullanılarak birleştirilecektir. 

Sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilen temel altı ek yeri kaynakları uygulamanın tamamlanmasını takiben basınç testi ( 2 atm basınçlı hava )  ile test edilecek, detay geçişleri ve aksesuar montajı için el kaynağı sıcak hava kaynak metodu kullanılacaktır. Birleşimler test kancası ile test edilerek ek yeri kontrolleri yapılacaktır.

Tüm iç ve dış köşe birleşimleri ve kablo geçişlerinde AGRU VLDPE betona yapışan membran sistemi için uyumlu özel aksesuarlar ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır. 

Grobeton üzerine geomembran uygulamasının tamamlanmasını takiben radye demir montajına geçilecek ve yapısal beton dökülecektir. Bu sayede geomembran ile dökülen radye betonu birbirine her noktada aderans sağlıyacaktır.

Köşe geçişleri , boru ve topraklama kablo geçiş detaylarında Schedetal tarafından önerilen aksesuarlar kullanılacaktır. Yüksek çaplı boru geçişlerinde , geçiş aksesuarı yerinde imalat metodu ile yapılarak , boru çapına tam uygun olacak şekilde imalat yapılacaktır. Konu ile ilgili Schedetal süpervizörleri tam yetkili olup, imalat ve kontrollerini sahada sağlıyacaklardır.


Tek yüz ve Çift yüz Perde Yalıtım Detay Uygulamaları :

Mekanik yöntemlerle ( gazlı çivi çakma tabancası ile ) perde yüzeyine asılan 2,10 mm kalınlığında AGRU VLDPE betona yapışan membran ruloları perde yüksekliğince her 10 m‘de bir geçici olarak sıfırından sabitlenip asılmalı, yukarıdan aşağıya açılarak sarkıtılmalı , açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilmelidir. 

Geomembran üst kotu her bir döküm için filiz boyunun en az 30 cm yukarıda olmalıdır. Otomatik kaynak makinesi ile bini yerlerinden çift sıra düşey sıcak hava kaynaklar yapılmalıdır. 

Temel uygulaması esnasında bırakılan pay, düşey membranlar üzerine bindirilip etek kaynağı yapılarak, sistemin sürekliliği sağlanılmalıdır. Perde yükseldikçe aynı şekilde hem boy hem de etek kaynakları yapılarak yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanmalıdır. Tüm kaynaklar basınçlı hava ile test edilmeli ( 2 atm ) ve geomembran üzerinde görsel testler yapılmalıdır.

Çift yüz perde yalıtım uygulaması kapsamında kalıp söküldükten sonra, tij delikleri yüksek mukavemetli , büzüşme yapmayan tamir harçlarıyla doldurulup, dairesel kesitli AGRU VLDPE betona yapışan membran parçasının sıcak hava kaynağı ile perde geomembranına el kaynağı yardımı ile kaynatılması sureti ile perde imalatı tamamlanacaktır. 

Tüm iç ve dış köşe birleşimlerinde AGRU VLDPE detaylarına uygun olarak yerine özel sistem aksesuarları ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır.

Perde yalıtımında kullanılan AGRU VLDPE betona yapışan membran, dolgu öncesi XPS Isı yalıtım levhası ( 3 cm / 5 cm kalınlık – en az 300 kPA basma mukavemeti ) ile korumaya alınmalıdır . 

XPS ısı yalıtım levhaları aralarında derz boşluğu kalmayacak şekilde, AGRU VLDPE betona yapışan membran’ a sabitlenmelidir. Sabitleme uygulaması için havanın nemi ile sertleşen, poliüretan esaslı montaj köpüğü veya arkası yapışkanlı montaj pimi kullanılmalıdır.

İzleyerek HDPE esaslı drenaj levhası ( en az 150 kN/m2 basma mukavemetine sahip ) , XPS ısı yalıtım levhası üzerine sabitlenerek geri dolgu uygulamasına geçilecektir.


AGRU VLDPE BETONA YAPIŞAN MEMBRAN Ek yeri Kaynak ve Test Uygulaması :

AGRU VLDPE betona yapışan membran temel altı ,tek yüz perde ve çift yüz perde uygulama kapsamında bütün ek yeri birleşimleri bini metodu ve ek yeri sıcak hava kaynak metodu ile birleştirilecek olup , bütün ek yerleri 2 atm basınçlı hava ile test edip diğer uygulama adımlarına geçilecektir.

Ek yeri basınç testi manometre- test iğnesi, hava kompresörü , el kaynak makinası yardımı ile yapılacaktır. Uygulama kapsamında yapılacak olan bütün ek yeri basınç test uygulaması ve detay çözümleri yetkili firma süpervizörleri gözetiminde yapılıp, tutanak altına alınacaktır.

AGRU VLDPE betona yapışan membran ile aksesuar birleşimleri , köşe dönüş detayları , perde tij deliği etrafı tamiratları ve genel tamirat işleri ile Schedetal süpervizörü nün uygun gördüğü alanlarda sıcak hava el kaynak robotu kullanılacaktır. 

El kaynağı ile yapılmış olan imalat test kancası ile kontrol edilmesini takiben diğer imalatlara geçilecektir.


Topraklama Kablosu Yalıtım Uygulaması :

AGRU VLDPE betona yapışan membran altından geçen ve kolon demerlerine sabitlenecek olan topraklama kablosu geçişi kapsamında Schedetal topraklama kablosu geçiş aksesuarı kullanılması önerilmektedir. 

Topraklama kablosu çapı ölçüsünde kesilen geçiş aksesuarı içine poliüretan mastik uygulamasını takiben , topraklama kablosu aksesuar içinden geçirilecek ve plastik kelepçe ile sıkılarak yalıtım uygulaması tamamlanacaktır.


Rulo uçları ve kesik kenarlar :

Tüm rulo uçları ve kesilmiş kenarlar en az 100 mm bindirilmeli ve bu alanların temiz olması temin edilmeli ve gerekirse nemli bir bezle silinmelidir. Kurumaları için beklendikten sonra tam otomatik sıcak hava robot kaynağı ile ek yeri birleşimleri yapılacak ve 2 atm basınçlı hava ile test edilip imalat işverene teslim edilecektir.


Yatay Dilatasyon Yalıtım Uygulaması :

AGRU VLDPE betona yapışan membran sisteminin uygulamasını takiben perde dilatasyon derzlerinde , dilatasyon içinde omega hareketi yapacak şekilde dilatasyon geçişi sağlanacaktır. İzleyerek dilatasyon içine polietilen derz dolgu fitili montajı yapılıp, diğer parça AGRU VLDPE betona yapışan membran malzemenin dilatasyon boyunca kaynatılması sureti ile uygulama tamamlanacaktır.


AGRU VLDPE BETONA YAPIŞAN MEMBRAN Penetrasyonları :

Genel olarak kazıklar, borular, vb. AGRU VLDPE betona yapışan membran, özel aksesuarlar kullanılarak detayların sızdırmazlığı sağlanır. Dönüş detayları, iç köşe ve dış köşe aksesuarlarının, AGRU VLDPE betona yapışan membran malzemesine sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilmesi ile sağlanır. Boru ve kablo geçişi detaya göre flanşlı veya flanşsız olamak üzere iki tip geçiş aksesuarı kullanılmaktadır.

Detay geçişlerinde, aksesuar montajlarında , genel tamirat işlerinde, tij deliği tamiratlarında AGRU VLDPE betona yapışan membran ürünleri kullanılacaktır.


Drenaj boruları ve geçişleri :

Drenaj boruları ve geçişlerinin olduğu yerlerde özel Schedetal dönüş ve boru geçiş aksesuarlarının kullanılması be bu bölgede bulunan AGRU VLDPE betona yapışan membran malzemesinin aksesuar malzemesine sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilmesi yeterlidir.


AGRU VLDPE BETONA YAPIŞAN MEMBRAN Geçici Koruma :

Yaya trafiğine karşı ilave bir koruma yapılmasına gerek yoktur.

Yatay uygulamalarda, betonarme demirlerinin yerleştirilmesi sırasında herhangi bir hasar oluşması durumunda AGRU VLDPE betona yapışan membran malzemesini sıcak hava robot kaynağı yardımı ile hasarlı bölgeye kaynatılması yeterlidir.


Koruyucu Kalıbın Yerleştirilmesi :

Kereste ve çelik kalıplar AGRU VLDPE betona yapışan membran üzerine dikkatle yerleştirilmeli ve harç kaybının önlenmesine yönelik önlemler alınmalıdır.  geomembran üzerine harç sıçraması halinde, harç sertleşmeye başlamadan önce tamamen çıkartılmalı ve harcın bulaştığı yüzeyler nemli bezlerle temizlenmelidir. 

Bu,daha sonra uygulanacak yapısal betonun membrana daha iyi bağlanmasını temin edecektir.

AGRU VLDPE betona yapışan membran daha sonra bindirme işlemlerinin yapılacağı yerlere harç sıçraması halinde bunların temizlenmesi gerekir.


Kontrol Prosedürleri :

AGRU VLDPE betona yapışan membran uygulamaları, betonarme demirinin yerleştirilmesinden önce, bütün ek yeri kaynakları 2 atm basınçlı hava yardımı ile kontrol edilmelidir. 

Bu kontrol işlemi için Leister test manometre ve iğnesi kullanılmalı, test boşluğu içine Leister test iğnesi yardımı ile girilmeli ve hava kompresörü yardımı ile içine 2 atm basınçlı hava verilerek ek yeri kaynaklarının kalitesi ve performansı test edilmelidir. 

Betonarme demirinin yerleştirilmesi esnasında olabilecek hasarlar tespit edilmeli ve membrana erişim nispeten kolay iken onarılmalıdır. Takviye yerleştirme işleminin tamamlanmasının ardından başka bir kontrol daha gerçekleştirilmeli ve tüm hasarlı kesimler onarılmalıdır.


Hasar Onarım Prosedürleri : 

AGRU VLDPE betona yapışan membran hasar onarımları sıcak hava el kaynak robotu ve kenarları yuvarlatılmış  geomembran parçası ile yapılacaktır. Bu tamirat metoduna ilave olarak başka hiçbir yardımcı izolasyon malzemesine gerek yoktur. 

Bu tamirat metodu hava koşullarından veya yüzeyin ıslak veya kuru olmasından etkilenmez.


Betonarme Demirinin Yerleştirilmesi :

Betonarme demirinin uygulanmasından önce membran uygulamasının bütün kalite kontrol testlerinin yapıldığından, ek yeri basınç testlerinin yapıldığından ve aksesuar montajlarının eksiksiz yapıldığından emin olun.Betonarme demirinin yerleştirilmesi esnasında membrana zarar verilmemesi için, pas payı veya benzeri malzemeler kullanılarak azami dikkat gösterilmelidir.


Betonun Yerleştirilmesi :

Beton membrana zarar gelmeyecek şekilde dikkatli bir biçimde yerleştirilip sıkıştırılmalıdır. Betonun konsolide edilmesi için asla keskin bir nesne kullanılmamalıdır.

AGRU VLDPE betona yapışan membran üzerine harç sıçraması halinde, harç sertleşmeye başlamadan önce tamamen çıkartılmalı ve harcın bulaştığı yüzeyler nemli bezlerle temizlenmelidir. 

Eğer harç sıçramış ve  geomembran üzerine yapışmışsa, sertleşen harç mekanik olarak kazınır ve daha sonar bu bölgeye uygun kesilen AGRU VLDPE betona yapışan membran parçası sıcak hava robot kaynağı ile yamanarak sistemin bütünlüğü sağlanır. 

Alternatif olarak sıçrayan harç, bir sonraki membran tabakası uygulanmadan önce üst yapışkan tabaka ile birlikte bir metal ıspatula kullanılarak kazınarak çıkartılabilir.


Kalıp Çıkarma İşlemi :

AGRU VLDPE betona yapışan membran çıkarılabilir kalıplara uygulanabilir. Beton döküldükten sonra normal kalıp söküm süreleri uygulanması AGRU VLDPE betona yapışan membran sistemi için yeterlidir. geomembran malzemesi tek yüz perde ve çift yüz perde uygulamaları için uygundur. 

Sistemin bütünlüğünü sağlamak için farklı malzemelerin kullanılmasına gerek yoktur. Genel olarak perde kalıbının sökülmesi için  21°C’ lik bir ortam sıcaklığında min 2 günlük bir kürlenme süresi , AGRU VLDPE betona yapışan membran sistemleri için yeterlidir.

WEB SİTESİ İÇERİĞİ İZİNSİZ KULLANILAMAZ © TARMAN YAPI SİSTEMLERİ VE DIŞ TİCARET LTD ŞTİ.  İletişim E - posta