4.0
Kazıklı Temel İzolasyonu | Betona Yapışan Membran

ECB - FPO/TPO GEOMEMBRAN


SCHEDETAL GEOMEMBRAN SİSTEMLERİ

Kuruluş 1908 - ALMANYA


 • TEMEL ve PERDE YALITIMI - KAZIKLI TEMEL VE KAZIK BAŞI İZOLASYONU 
 • BETONA YAPIŞAN MEMBRAN
  • ExtruBit®D ECB GEOMEMBRAN
  • ExtruBit®F BETONA YAPIŞAN MEMBRAN
  • ExtruPol®F FPO ELASTİK POLİOLEFİN ESASLI BETONA YAPIŞAN MEMBRAN


 • TEKYÜZ PERDE İZOLASYONU
  • ExtruBit®F BETONA YAPIŞAN MEMBRAN
  • ExtruPol®F FPO ELASTİK POLİOLEFİN ESASLI BETONA YAPIŞAN MEMBRAN


 • METAL ÇATI YALITIMI - TERAS ÇATI YALITIMI - BETONARME ÇATI YALITIMI
  • ExtruPol®M FPO ELASTİK POLİOLEFİN ESASLI GEOMEMBRAN
  • ExtruBit®M ECB GEOMEMBRAN


 • KİMYASAL DEPOLAMA ALANI - GÖLET YALITIMI - KANAL YALITIMI
  • ExtruBit®M ECB GEOMEMBRAN


 • İÇME SUYU DEPOSU YALITIMI
  • ExtruPol®M FPO ELASTİK POLİOLEFİN ESASLI GEOMEMBRANTEMEL VE PERDE YALITIMI 

BETONA YAPIŞAN MEMBRAN

TEKYÜZ PERDE YALITIMI:


ExtruPol®F FPO ( ELASTİK POLİOLEFİN ESASLI ) 

BETONA YAPIŞAN MEMBRAN :

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran, FPO esaslı, arka yüzeyine lanine edilmiş özel PP keçe ve ortasındaki cam elyaf takviye ile temel altı yüzeylerde koruma şapı gerektirmeyen, dökülen betona yapışan, tek yüz perde detaylarında hızlı ve güvenilir detaylar sunan, en büyük özelliği ise diğer muadillerine kıyasla ek yer birleşimlerini çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile yaparak , saha da yapılan imalatın basınç testi ile kontrol edilmesine olanak vermesidir. 

Alternatif olarak tek sıra sıcak hava robot kaynağı ile ek yeri birleşimleri yapılabilmektedir. Çok güvenli bir ek yeri birleşim deyaı olan bu yöntem ile yalıtım sistemi bitki kökü penetrasyonuna karşı mükemmel bir dayanım sağlamakta, muhtemel temelde oluşabilecek farklı oturmalarda kaynaklanan gerilmeleri rahatlıkla karşılayabilmektedir. 

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran ek yeri birleşim kesme dayanımı EN 12317-2 normlarına göre test edilerek onaylanmıştır. Ek yerlerinde çift taraflı yapışkan bant kullanılması durumunda gerek bitki kökü penetrasyonuna karşı dayanım, gerekse de ek yeri birleşimi kesme dayanımından söz etmemiz söz konusu olmayacaktı.


TANIMI :

ExtruPol®F FPO ESASLI Betona yapışan membran, Elastik poliolefin esaslı ,yapısal olarak yaşlanmayan, uluslararası ürün sigortası kapsamında olan yüksek performanslı su yalıtım geomembranıdır.

EN 13956 normuna uygundur.

CE Setifika numarası : 06 / 1349 - CPD - 025


KULLANIM YERLERİ :

 • Temel ve Perde Yalıtım Uygulamaları
 • Betona Yapışan Membran Uygulama Detayları
 • Kazık Başı İzolasyon Detayı
 • Tek yüz kalıp uygulamaları
 • Teras ve yeşil çatılar,
 • Yeraltı su tankları ve rezervuarları,
 • Yeraltı garajları,
 • Baraj, Gölet , Kimyasal Depolama Alanları ve Havuzlar,
 • Su depoları,


AVANTAJLARI :

 • Geleneksel bitümlü örtü sistemlerinden farklı olarak tek kat uygulanır.
 • Dökülen betona %100 yapışır, geomembran ile betonarme yüzey arasından su ilerlemesine engel olur.
 • Çevre dostudur. (PVC, plastikleştirici ve klor içermez, zehirli gaz çıkarmaz.) LEED Kriterlerine %100 Uygundur.
 • Yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir.
 • Sıcaklık değişimlerinde boyutsal stabilitesini korur.
 • Otomatik kaynak makineleri ile uygulandığı için işçilik riskleri minimize edilir.
 • Kıvılcımlara yüksek dayanımlıdır ve alev yürümez yapıdadır.
 • Deniz suyuna dayanımlıdır.
 • Çift sıra kaynakla birleştirilir ve kaynaklar basınçlı hava ile test edilir.
 • Bitki kökü ve toprak etkilerine karşı TAM DAYANIMLI dır. ( FLL Sertifikalı )
 • Her türlü hava şartlarında ve Islak yüzeylere uygulanabilir.
 • Polistren , XPS , EPS ve Bitüm ile uyumludur, eski bitümlü kaplamalar üzerine direkt uygulanabilir.
 • Yaşlanmaz, yapının ekonomik ömrü süresince özelliklerini yitirmez.
 • Kazık Başı İzolasyonu ve Tekyüz perde yalıtım uygulamalarında yüksek performanslı ve hızlı detay çözümü sunar.
 • ExtruPol®F FPO betona yapışan membran sistemleri, 15 yıl dan başlayan sürelerde ULUSLARARASI ÜRÜN SİGORTASI KAPSAMINDA’dır.


KİMYASAL DAYANIM :

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran çeşitli kimyasallara, asit/alkali solüsyonlara, yağlara mikroorganizmalara, küf ve bakterilere yüksek dayanım göstermektedir. 

Schedetal Extrupol®F Dökülen Betona Yapışan Membran sistemlerinin dayanıklı olduğu başlıcı kimyasallar :

Bitüm - Deniz Suyu - Javel Suyu - Üre - Siyanür - Küf,Mikroorganizma ve Bakteriler - Etilen Glikol - Gliserin - Kalsiyum Klorit - Kostik - Kalsiyum Klorit - Kalsiyum Hipoklorit - %50 Sodyum Hidroksit - %40 Formaldehit - Ağartıcı Toz - Şarap - Süt - Amonyum Hidrojen - Alüminyum Klorit  - %10 Sitrik Asit - %25 Asetik Asit - %40 Sülfirik Asit - Laktik Asit - %10 Tartatik Asit - Hidroflorik Asit - Laktik Asit - Deterjan


UYGULAMA METODU :

ZEMİN HAZIRLIĞI :

Yatay Beton alt yüzey (grobeton) – Grobeton yüzeyi yekpare ve helikopter perdahlı dökülmelidir. Yüzeyde gevşek agrega, boşluk ve keskin çıkıntılar içermemelidir. 

Dikey Beton alt yüzey( perdeleme) – Yüzeyler düzgün olmalı, keskin çıkıntılar bulunmamalıdır.

ExtruPol®F FPO BETONA YAPIŞAN MEMBRAN 2,10 mm kalınlığında, 1.5 m genişliğinde ve 15 mt uzunluğunda rulolar halinde, temin edilmektedir. 

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran bütün ek yeri birleşimleri otomatik kaynak robotları ( çift sıra veya tek sıra sıcak hava kaynağı ) ile ek yeri birleşimleri yapılmakta olup, bu işlemi takiben ek yeri kaynak imalatları 2 atm basınçlı hava ile test edilmektedir.

Nemli ve yağmurlu hava koşulları ExtruPol®F FPO betona yapışan membran sistemini uygulamasına mani olmayıp, yalıtım performansına herhangi bir negatif etkisi yoktur. 


Temel Altı Uygulama : 

Helikopter perdahı yardımı ile dökülmüş olan grobeton yüzeyi üzerine 2,10 mm kalınlığında ExtruPol®F FPO betona yapışan membran serbest olarak serilecektir. 

Ruloların birleşimleri, çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile , detay geçişlerinde tek sıra yarı otomatik sıcak hava robot kaynağı kullanılarak birleştirilecektir. 

Sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilen temel altı ek yeri kaynakları uygulamanın tamamlanmasını takiben basınç testi ( 2 atm basınçlı hava )  ile test edilecek, detay geçişleri ve aksesuar montajı için el kaynağı sıcak hava kaynak metodu kullanılacaktır. Birleşimler test kancası ile test edilerek ek yeri kontrolleri yapılacaktır.

Tüm iç ve dış köşe birleşimleri ve kablo geçişlerinde Schedetal tarafından ExtruPol®F FPO betona yapışan membran sistemi için üretilen özel aksesuarlar ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır. 

Grobeton üzerine geomembran uygulamasının tamamlanmasını takiben radye demir montajına geçilecek ve yapısal beton dökülecektir. Bu sayede geomembran ile dökülen radye betonu birbirine her noktada aderans sağlıyacaktır.

Köşe geçişleri , boru ve topraklama kablo geçiş detaylarında Schedetal tarafından önerilen aksesuarlar kullanılacaktır. Yüksek çaplı boru geçişlerinde , geçiş aksesuarı yerinde imalat metodu ile yapılarak , boru çapına tam uygun olacak şekilde imalat yapılacaktır. Konu ile ilgili Schedetal süpervizörleri tam yetkili olup, imalat ve kontrollerini sahada sağlıyacaklardır.


Tek yüz ve Çift yüz Perde Yalıtım Detay Uygulamaları :

Mekanik yöntemlerle ( gazlı çivi çakma tabancası ile ) perde yüzeyine asılan 2,10 mm kalınlığında ExtruPol®F FPO betona yapışan membran ruloları perde yüksekliğince her 10 m‘de bir geçici olarak sıfırından sabitlenip asılmalı, yukarıdan aşağıya açılarak sarkıtılmalı , açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilmelidir. 

Geomembran üst kotu her bir döküm için filiz boyunun en az 30 cm yukarıda olmalıdır. Otomatik kaynak makinesi ile bini yerlerinden çift sıra düşey sıcak hava kaynaklar yapılmalıdır. 

Temel uygulaması esnasında bırakılan pay, düşey membranlar üzerine bindirilip etek kaynağı yapılarak, sistemin sürekliliği sağlanılmalıdır. Perde yükseldikçe aynı şekilde hem boy hem de etek kaynakları yapılarak yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanmalıdır. Tüm kaynaklar basınçlı hava ile test edilmeli ( 2 atm  ) ve geomembran üzerinde görsel testler yapılmalıdır.

Çift yüz perde yalıtım uygulaması kapsamında kalıp söküldükten sonra, tij delikleri yüksek mukavemetli , büzüşme yapmayan tamir harçlarıyla doldurulup, dairesel kesitli ExtruPol®F FPO betona yapışan membran parçasının sıcak hava kaynağı ile perde geomembranına el kaynağı yardımı ile kaynatılması sureti ile perde imalatı tamamlanacaktır. 

Tüm iç ve dış köşe birleşimlerinde Schedetal detaylarına uygun olarak yerine özel sistem aksesuarları ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır.

Perde yalıtımında kullanılan ExtruPol®F FPO betona yapışan membran, dolgu öncesi XPS Isı yalıtım levhası ( 3 cm kalınlık – 28 kg/m3 yoğunluk ) ile korumaya alınmalıdır . 

XPS ısı yalıtım levhaları aralarında derz boşluğu kalmayacak şekilde, ExtruPol®F FPO betona yapışan membran’ a sabitlenmelidir. Sabitleme uygulaması için havanın nemi ile sertleşen, poliüretan esaslı montaj köpüğü veya arkası yapışkanlı montaj pimi kullanılmalıdır.

İzleyerek HDPE esaslı drenaj levhası ( en az 150 kN/m2 basma mukavemetine sahip ) , XPS ısı yalıtım levhası üzerine sabitlenerek geri dolgu uygulamasına geçilecektir.


ExtruPol®F FPO BETONA YAPIŞAN MEMBRAN Ek yeri Kaynak ve Test Uygulaması :

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran temel altı ,tek yüz perde ve çift yüz perde uygulama kapsamında bütün ek yeri birleşimleri bini metodu ve ek yeri sıcak hava kaynak metodu ile birleştirilecek olup , bütün ek yerleri 2 atm basınçlı hava ile test edip diğer uygulama adımlarına geçilecektir.

Ek yeri basınç testi manometre- test iğnesi, hava kompresörü , el kaynak makinası yardımı ile yapılacaktır. Uygulama kapsamında yapılacak olan bütün ek yeri basınç test uygulaması ve detay çözümleri Schedetal süpervizörleri gözetiminde yapılıp, tutanak altına alınacaktır.

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran ile aksesuar birleşimleri , köşe dönüş detayları , perde tij deliği etrafı tamiratları ve genel tamirat işleri ile Schedetal süpervizörü nün uygun gördüğü alanlarda sıcak hava el kaynak robotu kullanılacaktır. 

El kaynağı ile yapılmış olan imalat test kancası ile kontrol edilmesini takiben diğer imalatlara geçilecektir.


Topraklama Kablosu Yalıtım Uygulaması :

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran altından geçen ve kolon demerlerine sabitlenecek olan topraklama kablosu geçişi kapsamında Schedetal topraklama kablosu geçiş aksesuarı kullanılması önerilmektedir. 

Topraklama kablosu çapı ölçüsünde kesilen geçiş aksesuarı içine poliüretan mastik uygulamasını takiben , topraklama kablosu aksesuar içinden geçirilecek ve plastik kelepçe ile sıkılarak yalıtım uygulaması tamamlanacaktır.


Rulo uçları ve kesik kenarlar :

Tüm rulo uçları ve kesilmiş kenarlar en az 100 mm bindirilmeli ve bu alanların temiz olması temin edilmeli ve gerekirse nemli bir bezle silinmelidir. Kurumaları için beklendikten sonra tam otomatik sıcak hava robot kaynağı ile ek yeri birleşimleri yapılacak ve 2 atm basınçlı hava ile test edilip imalat işverene teslim edilecektir.


Yatay Dilatasyon Yalıtım Uygulaması :

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran sisteminin uygulamasını takiben perde dilatasyon derzlerinde , dilatasyon içinde omega hareketi yapacak şekilde dilatasyon geçişi sağlanacaktır. İzleyerek dilatasyon içine polietilen derz dolgu fitili montajı yapılıp, diğer parça ExtruPol®F FPO betona yapışan membran malzemenin dilatasyon boyunca kaynatılması sureti ile uygulama tamamlanacaktır.


ExtruPol®F FPO BETONA YAPIŞAN MEMBRAN Penetrasyonları :

Genel olarak kazıklar, borular, vb. ExtruPol®F FPO betona yapışan membran, özel aksesuarlar kullanılarak detayların sızdırmazlığı sağlanır. Dönüş detayları, iç köşe ve dış köşe aksesuarlarının, ExtruPol®F FPO betona yapışan membran malzemesine sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilmesi ile sağlanır. Boru ve kablo geçişi detaya göre flanşlı veya flanşsız olamak üzere iki tip geçiş aksesuarı kullanılmaktadır.

Detay geçişlerinde, aksesuar montajlarında , genel tamirat işlerinde, tij deliği tamiratlarında ExtruPol®F FPO betona yapışan membran ürünleri kullanılacaktır.


Drenaj boruları ve geçişleri :

Drenaj boruları ve geçişlerinin olduğu yerlerde özel Schedetal dönüş ve boru geçiş aksesuarlarının kullanılması be bu bölgede bulunan ExtruPol®F FPO betona yapışan membran malzemesinin aksesuar malzemesine sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilmesi yeterlidir.


ExtruPol®F FPO BETONA YAPIŞAN MEMBRAN Geçici Koruma :

Yaya trafiğine karşı ilave bir koruma yapılmasına gerek yoktur.

Yatay uygulamalarda, betonarme demirlerinin yerleştirilmesi sırasında herhangi bir hasar oluşması durumunda ExtruPol®F FPO betona yapışan membran malzemesini sıcak hava robot kaynağı yardımı ile hasarlı bölgeye kaynatılması yeterlidir.


Koruyucu Kalıbın Yerleştirilmesi :

Kereste ve çelik kalıplar ExtruPol®F FPO betona yapışan membran üzerine dikkatle yerleştirilmeli ve harç kaybının önlenmesine yönelik önlemler alınmalıdır.  geomembran üzerine harç sıçraması halinde, harç sertleşmeye başlamadan önce tamamen çıkartılmalı ve harcın bulaştığı yüzeyler nemli bezlerle temizlenmelidir. 

Bu,daha sonra uygulanacak yapısal betonun membrana daha iyi bağlanmasını temin edecektir.

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran daha sonra bindirme işlemlerinin yapılacağı yerlere harç sıçraması halinde bunların temizlenmesi gerekir.


Kontrol Prosedürleri :

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran uygulamaları, betonarme demirinin yerleştirilmesinden önce, bütün ek yeri kaynakları 2 atm basınçlı hava yardımı ile kontrol edilmelidir. 

Bu kontrol işlemi için Leister test manometre ve iğnesi kullanılmalı, test boşluğu içine Leister test iğnesi yardımı ile girilmeli ve hava kompresörü yardımı ile içine 2 atm basınçlı hava verilerek ek yeri kaynaklarının kalitesi ve performansı test edilmelidir. 

Betonarme demirinin yerleştirilmesi esnasında olabilecek hasarlar tespit edilmeli ve membrana erişim nispeten kolay iken onarılmalıdır. Takviye yerleştirme işleminin tamamlanmasının ardından başka bir kontrol daha gerçekleştirilmeli ve tüm hasarlı kesimler onarılmalıdır.


Hasar Onarım Prosedürleri : 

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran hasar onarımları sıcak hava el kaynak robotu ve kenarları yuvarlatılmış  geomembran parçası ile yapılacaktır. Bu tamirat metoduna ilave olarak başka hiçbir yardımcı izolasyon malzemesine gerek yoktur. 

Bu tamirat metodu hava koşullarından veya yüzeyin ıslak veya kuru olmasından etkilenmez.


Betonarme Demirinin Yerleştirilmesi :

Betonarme demirinin uygulanmasından önce membran uygulamasının bütün kalite kontrol testlerinin yapıldığından, ek yeri basınç testlerinin yapıldığından ve aksesuar montajlarının eksiksiz yapıldığından emin olun.Betonarme demirinin yerleştirilmesi esnasında membrana zarar verilmemesi için, pas payı veya benzeri malzemeler kullanılarak azami dikkat gösterilmelidir.


Betonun Yerleştirilmesi :

Beton membrana zarar gelmeyecek şekilde dikkatli bir biçimde yerleştirilip sıkıştırılmalıdır. Betonun konsolide edilmesi için asla keskin bir nesne kullanılmamalıdır.

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran üzerine harç sıçraması halinde, harç sertleşmeye başlamadan önce tamamen çıkartılmalı ve harcın bulaştığı yüzeyler nemli bezlerle temizlenmelidir. 

Eğer harç sıçramış ve  geomembran üzerine yapışmışsa, sertleşen harç mekanik olarak kazınır ve daha sonar bu bölgeye uygun kesilen ExtruPol®F FPO betona yapışan membran parçası sıcak hava robot kaynağı ile yamanarak sistemin bütünlüğü sağlanır. 

Alternatif olarak sıçrayan harç, bir sonraki membran tabakası uygulanmadan önce üst yapışkan tabaka ile birlikte bir metal ıspatula kullanılarak kazınarak çıkartılabilir.


Kalıp Çıkarma İşlemi :

ExtruPol®F FPO betona yapışan membran çıkarılabilir kalıplara uygulanabilir. Beton döküldükten sonra normal kalıp söküm süreleri uygulanması ExtruPol®F FPO betona yapışan membran sistemi için yeterlidir. geomembran malzemesi tek yüz perde ve çift yüz perde uygulamaları için uygundur. 

Sistemin bütünlüğünü sağlamak için farklı malzemelerin kullanılmasına gerek yoktur. Genel olarak perde kalıbının sökülmesi için  21°C’ lik bir ortam sıcaklığında min 2 günlük bir kürlenme süresi , ExtruPol®F FPO betona yapışan membran sistemleri için yeterlidir.


ExtruBit®F BETONA YAPIŞAN MEMBRAN :


ExtruBit®F betona yapışan membran, arka yüzeyine lanine edilmiş özel PP keçe ve ortasındaki cam elyaf takviye ile temel altı yüzeylerde koruma şapı gerektirmeyen, dökülen beton ile su geçirimsiz bağ kuran, tek yüz perde detaylarında hızlı ve güvenilir detaylar sunun, en büyük özelliği ise diğer muadillerine kıyasla ek yer birleşimlerini çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile yaparak , saha da yapılan imalatın basınç testi ile kontrol edilmesine olanak vermesidir. 

Alternatif olarak tek sıra sıcak hava robot kaynağı ile ek yeri birleşimleri yapılabilmektedir. Çok güvenli bir ek yeri birleşim deyaı olan bu yöntem ile yalıtım sistemi bitki kökü penetrasyonuna karşı mükemmel bir dayanım sağlamakta, muhtemel temelde oluşabilecek farklı oturmalarda kaynaklanan gerilmeleri rahatlıkla karşılayabilmektedir. 

ExtruBit®F betona yapışan membran ek yeri birleşim kesme dayanımı EN 12317-2 normlarına göre test edilerek onaylanmıştır. Ek yerlerinde çift taraflı yapışkan bant kullanılması durumunda gerek bitki kökü penetrasyonuna karşı dayanım, gerekse de ek yeri birleşimi kesme dayanımından söz etmemiz söz konusu olmayacaktı.


TANIMI :

ExtruBit®F betona yapışan membran , modifiye PE ( ECB ) esaslı ,yapısal olarak yaşlanmayan, uluslararası ürün sigortası kapsamında olan yüksek performanslı su yalıtım geomembranıdır.

EN 13956 normuna uygundur.

CE Setifika numarası : 06 / 1349 - CPD - 025


KULLANIM YERLERİ :

 • Temel ve Perde Yalıtım Uygulamaları
 • Betona Yapışan Membran Yalıtım Detayları
 • Kazık Başı İzolasyon Detayı
 • Tek yüz kalıp uygulamaları
 • Teras ve yeşil çatılar,
 • Yeraltı su tankları ve rezervuarları,
 • Yeraltı garajları,
 • Baraj, Gölet , Kimyasal Depolama Alanları ve Havuzlar,
 • Su depoları,


AVANTAJLARI :

 • Geleneksel bitümlü örtü sistemlerinden farklı olarak tek kat uygulanır.
 • Dökülen betona %100 yapışır, geomembran ile betonarme yüzey arasından su ilerlemesine engel olur.
 • Çevre dostudur. (PVC, plastikleştirici ve klor içermez, zehirli gaz çıkarmaz.) LEED Kriterlerine %100 Uygundur.
 • Yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir.
 • Sıcaklık değişimlerinde boyutsal stabilitesini korur.
 • Otomatik kaynak makineleri ile uygulandığı için işçilik riskleri minimize edilir.
 • Kıvılcımlara yüksek dayanımlıdır ve alev yürümez yapıdadır.
 • Deniz suyuna dayanımlıdır.
 • Çift sıra kaynakla birleştirilir ve kaynaklar basınçlı hava ile test edilir.
 • Bitki kökü ve toprak etkilerine karşı TAM DAYANIMLI dır. ( FLL Sertifikalı )
 • Her türlü hava şartlarında ve Islak yüzeylere uygulanabilir.
 • Polistren , XPS , EPS ve Bitüm ile uyumludur, eski bitümlü kaplamalar üzerine direkt uygulanabilir.
 • Yaşlanmaz, yapının ekonomik ömrü süresince özelliklerini yitirmez.
 • Kazık Başı İzolasyonu ve Tekyüz perde yalıtım uygulamalarında yüksek performanslı ve hızlı detay çözümü sunar.
 • ExtruBit®F betona yapışan membran, 15 yıl dan başlayan sürelerde ULUSLARARASI ÜRÜN SİGORTASI KAPSAMINDA’dır.


KİMYASAL DAYANIM :

ExtruBit®F betona yapışan membran sistemleri çeşitli kimyasallara, asit/alkali solüsyonlara, yağlara mikroorganizmalara, küf ve bakterilere yüksek dayanım göstermektedir. Schedetal ExtruBit®F Betona Yapışan Membran sistemlerinin dayanıklı olduğu başlıcı kimyasallar :

Bitüm - Deniz Suyu - Javel Suyu - Üre - Siyanür - Küf,Mikroorganizma ve Bakteriler - Etilen Glikol - Gliserin - Kalsiyum Klorit - Kostik - Kalsiyum Klorit - Kalsiyum Hipoklorit - %50 Sodyum Hidroksit - %40 Formaldehit - Ağartıcı Toz - Şarap - Süt - Amonyum Hidrojen - Alüminyum Klorit  - %10 Sitrik Asit - %25 Asetik Asit - %40 Sülfirik Asit - Laktik Asit - %10 Tartatik Asit - Hidroflorik Asit - Laktik Asit - Deterjan


UYGULAMA METODU :

ZEMİN HAZIRLIĞI :

Yatay Beton alt yüzey (grobeton) – Grobeton yüzeyi yekpare ve helikopter perdahlı dökülmelidir. Yüzeyde gevşek agrega, boşluk ve keskin çıkıntılar içermemelidir. 

Dikey Beton alt yüzey( perdeleme) – Yüzeyler düzgün olmalı, keskin çıkıntılar bulunmamalıdır.

ExtruBit®F betona yapışan membran 2,10 mm kalınlığında, 1.5 m genişliğinde ve 15 mt uzunluğunda rulolar halinde, temin edilmektedir. ExtruBit®F betona yapışan membran bütün ek yeri birleşimleri otomatik kaynak robotları ( çift sıra veya tek sıra sıcak hava kaynağı ) ile ek yeri birleşimleri yapılmakta olup, bu işlemi takiben ek yeri kaynak imalatları 2 atm basınçlı hava ile test edilmektedir.

Nemli ve yağmurlu hava koşulları ExtruBit®F Betona Yapışan Membran sistemini uygulamasına mani olmayıp, yalıtım performansına herhangi bir negatif etkisi yoktur. 


Temel Altı Uygulama : 

Helikopter perdahı yardımı ile dökülmüş olan grobeton yüzeyi üzerine 2,10 mm kalınlığında ExtruBit®F betona yapışan membran serbest olarak serilecektir. Ruloların birleşimleri, çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile , detay geçişlerinde tek sıra yarı otomatik sıcak hava robot kaynağı kullanılarak birleştirilecektir. 

Sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilen temel altı ek yeri kaynakları uygulamanın tamamlanmasını takiben basınç testi ( 2 atm basınçlı hava )  ile test edilecek, detay geçişleri ve aksesuar montajı için el kaynağı sıcak hava kaynak metodu kullanılacaktır. Birleşimler test kancası ile test edilerek ek yeri kontrolleri yapılacaktır.

Tüm iç ve dış köşe birleşimleri ve kablo geçişlerinde Schedetal tarafından ExtruBit®F betona yapışan membran sistemi için üretilen özel aksesuarlar ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır. 

Grobeton üzerine geomembran uygulamasının tamamlanmasını takiben radye demir montajına geçilecek ve yapısal beton dökülecektir. Bu sayede geomembran ile dökülen radye betonu birbirine her noktada aderans sağlıyacaktır.

Köşe geçişleri , boru ve topraklama kablo geçiş detaylarında Schedetal tarafından önerilen aksesuarlar kullanılacaktır. Yüksek çaplı boru geçişlerinde , geçiş aksesuarı yerinde imalat metodu ile yapılarak , boru çapına tam uygun olacak şekilde imalat yapılacaktır. 

Konu ile ilgili Schedetal süpervizörleri tam yetkili olup, imalat ve kontrollerini sahada sağlıyacaklardır.


Tek yüz ve Çift yüz Perde Yalıtım Uygulamaları :

Mekanik yöntemlerle ( gazlı çivi çakma tabancası ile ) perde yüzeyine asılan 2,10 mm kalınlığında ExtruBit®F betona yapışan membran ruloları perde yüksekliğince her 10 m‘de bir geçici olarak sıfırından sabitlenip asılmalı, yukarıdan aşağıya açılarak sarkıtılmalı , açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilmelidir. 

Geomembran üst kotu her bir döküm için filiz boyunun en az 30 cm yukarıda olmalıdır. Otomatik kaynak makinesi ile bini yerlerinden çift sıra düşey sıcak hava kaynaklar yapılmalıdır. 

Temel uygulaması esnasında bırakılan pay, düşey membranlar üzerine bindirilip etek kaynağı yapılarak, sistemin sürekliliği sağlanılmalıdır. Perde yükseldikçe aynı şekilde hem boy hem de etek kaynakları yapılarak yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanmalıdır. Tüm kaynaklar basınçlı hava ile test edilmeli ( 2 atm  ) ve geomembran üzerinde görsel testler yapılmalıdır.

Çift yüz perde yalıtım uygulaması kapsamında kalıp söküldükten sonra, tij delikleri yüksek mukavemetli , büzüşme yapmayan tamir harçlarıyla doldurulup, dairesel kesitli ExtruBit®F betona yapışan membran parçasının sıcak hava kaynağı ile perde geomembranına el kaynağı yardımı ile kaynatılması sureti ile perde imalatı tamamlanacaktır. 

Tüm iç ve dış köşe birleşimlerinde Schedetal detaylarına uygun olarak yerine özel sistem aksesuarları ile yalıtımın sürekliliği sağlanacaktır.

Perde yalıtımında kullanılan ExtruBit®F Geomembran, dolgu öncesi XPS Isı yalıtım levhası ( 3 cm kalınlık – 28 kg/m3 yoğunluk ) ile korumaya alınmalıdır . 

XPS ısı yalıtım levhaları aralarında derz boşluğu kalmayacak şekilde, ExtruBit®F betona yapışan membran a sabitlenmelidir. Sabitleme uygulaması için havanın nemi ile sertleşen, poliüretan esaslı montaj köpüğü veya arkası yapışkanlı montaj pimi kullanılmalıdır.

İzleyerek HDPE esaslı drenaj levhası ( en az 150 kN/m2 basma mukavemetine sahip ) , XPS ısı yalıtım levhası üzerine sabitlenerek geri dolgu uygulamasına geçilecektir.


ExtruBit®F BETONA YAPIŞAN MEMBRAN Ek yeri Kaynak ve Test Uygulaması :

ExtruBit®F betona yapışan membran temel altı ,tek yüz perde ve çift yüz perde uygulama kapsamında bütün ek yeri birleşimleri bini metodu ve ek yeri sıcak hava kaynak metodu ile birleştirilecek olup , bütün ek yerleri 2 atm basınçlı hava ile test edip diğer uygulama adımlarına geçilecektir.

Ek yeri basınç testi manometre- test iğnesi, hava kompresörü , el kaynak makinası yardımı ile yapılacaktır. Uygulama kapsamında yapılacak olan bütün ek yeri basınç test uygulaması ve detay çözümleri Schedetal süpervizörleri gözetiminde yapılıp, tutanak altına alınacaktır.

ExtruBit®F betona yapışan membran ile aksesuar birleşimleri , köşe dönüş detayları , perde tij deliği etrafı tamiratları ve genel tamirat işleri ile Schedetal süpervizörü nün uygun gördüğü alanlarda sıcak hava el kaynak robotu kullanılacaktır. 

El kaynağı ile yapılmış olan imalat test kancası ile kontrol edilmesini takiben diğer imalatlara geçilecektir.


Topraklama Kablosu Yalıtım Uygulaması :

ExtruBit®F betona yapışan membran altından geçen ve kolon demerlerine sabitlenecek olan topraklama kablosu geçişi kapsamında Schedetal topraklama kablosu geçiş aksesuarı kullanılması önerilmektedir. 

Topraklama kablosu çapı ölçüsünde kesilen geçiş aksesuarı içine poliüretan mastik uygulamasını takiben , topraklama kablosu aksesuar içinden geçirilecek ve plastik kelepçe ile sıkılarak yalıtım uygulaması tamamlanacaktır.


Rulo uçları ve kesik kenarlar :

Tüm rulo uçları ve kesilmiş kenarlar en az 100 mm bindirilmeli ve bu alanların temiz olması temin edilmeli ve gerekirse nemli bir bezle silinmelidir. Kurumaları için beklendikten sonra tam otomatik sıcak hava robot kaynağı ile ek yeri birleşimleri yapılacak ve 2 atm basınçlı hava ile test edilip imalat işverene teslim edilecektir.


Yatay Dilatasyon Yalıtım Uygulaması :

ExtruBit®F betona yapışan membran sisteminin uygulamasını takiben perde dilatasyon derzlerinde , dilatasyon içinde omega hareketi yapacak şekilde dilatasyon geçişi sağlanacaktır. İzleyerek dilatasyon içine polietilen derz dolgu fitili montajı yapılıp, diğer parça ExtruBit®F betona yapışan membran malzemenin dilatasyon boyunca kaynatılması sureti ile uygulama tamamlanacaktır.


ExtruBit®F Penetrasyonları :

Genel olarak kazıklar, borular, vb. ExtruBit®F betona yapışan membran, geomembranlar ile aynı malzemeden üretilmiş özel aksesuarlar kullanılarak detayların sızdırmazlığı sağlanır. 

Dönüş detayları, iç köşe ve dış köşe aksesuarlarının, ExtruBit®F betona yapışan membran malzemesine sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilmesi ile sağlanır. Boru ve kablo geçişi detaya göre flanşlı veya flanşsız olamak üzere iki tip geçiş aksesuarı kullanılmaktadır.

Detay geçişlerinde, aksesuar montajlarında , genel tamirat işlerinde, tij deliği tamiratlarında ExtruBit®F betona yapışan membranürünleri kullanılacaktır.


Drenaj boruları ve geçişleri :

Drenaj boruları ve geçişlerinin olduğu yerlerde özel Schedetal dönüş ve boru geçiş aksesuarlarının kullanılması be bu bölgede bulunan ExtruBit®F betona yapışan membran malzemesinin aksesuar malzemesine sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilmesi yeterlidir.


ExtruBit®F Geçici Koruma :

Yaya trafiğine karşı ilave bir koruma yapılmasına gerek yoktur.

Yatay uygulamalarda, betonarme demirlerinin yerleştirilmesi sırasında herhangi bir hasar oluşması durumunda ExtruBit®F betona yapışan membran malzemesini sıcak hava robot kaynağı yardımı ile hasarlı bölgeye kaynatılması yeterlidir.


Koruyucu Kalıbın Yerleştirilmesi :

Kereste ve çelik kalıplar ExtruBit®F betona yapışan membran üzerine dikkatle yerleştirilmeli ve harç kaybının önlenmesine yönelik önlemler alınmalıdır. ExtruBit®F betona yapışan membran üzerine harç sıçraması halinde, harç sertleşmeye başlamadan önce tamamen çıkartılmalı ve harcın bulaştığı yüzeyler nemli bezlerle temizlenmelidir. 

Bu,daha sonra uygulanacak yapısal betonun membrana daha iyi bağlanmasını temin edecektir.

ExtruBit®F betona yapışan membran larda daha sonra bindirme işlemlerinin yapılacağı yerlere harç sıçraması halinde bunların temizlenmesi gerekir.


Kontrol Prosedürleri :

ExtruBit®F betona yapışan membran uygulamaları, betonarme demirinin yerleştirilmesinden önce, bütün ek yeri kaynakları 2 atm basınçlı hava yardımı ile kontrol edilmelidir. 

Bu kontrol işlemi için Leister test manometre ve iğnesi kullanılmalı, test boşluğu içine Leister test iğnesi yardımı ile girilmeli ve hava kompresörü yardımı ile içine 2 atm basınçlı hava verilerek ek yeri kaynaklarının kalitesi ve performansı test edilmelidir. 

Betonarme demirinin yerleştirilmesi esnasında olabilecek hasarlar tespit edilmeli ve membrana erişim nispeten kolay iken onarılmalıdır. Takviye yerleştirme işleminin tamamlanmasının ardından başka bir kontrol daha gerçekleştirilmeli ve tüm hasarlı kesimler onarılmalıdır.


Hasar Onarım Prosedürleri : 

ExtruBit®F betona yapışan membran hasar onarımları sıcak hava el kaynak robotu ve kenarları yuvarlatılmış  geomembran parçası ile yapılacaktır. Bu tamirat metoduna ilave olarak başka hiçbir yardımcı izolasyon malzemesine gerek yoktur. Bu tamirat metodu hava koşullarından veya yüzeyin ıslak veya kuru olmasından etkilenmez.


Betonarme Demirinin Yerleştirilmesi :

Betonarme demirinin uygulanmasından önce membran uygulamasının bütün kalite kontrol testlerinin yapıldığından, ek yeri basınç testlerinin yapıldığından ve aksesuar montajlarının eksiksiz yapıldığından emin olun.Betonarme demirinin yerleştirilmesi esnasında membrana zarar verilmemesi için, pas payı veya benzeri malzemeler kullanılarak azami dikkat gösterilmelidir.


Betonun Yerleştirilmesi :

Beton membrana zarar gelmeyecek şekilde dikkatli bir biçimde yerleştirilip sıkıştırılmalıdır. Betonun konsolide edilmesi için asla keskin bir nesne kullanılmamalıdır.

ExtruBit®F betona yapışan membran üzerine harç sıçraması halinde, harç sertleşmeye başlamadan önce tamamen çıkartılmalı ve harcın bulaştığı yüzeyler nemli bezlerle temizlenmelidir. Eğer harç sıçramış ve  geomembran üzerine yapışmışsa, sertleşen harç mekanik olarak kazınır ve daha sonar bu bölgeye uygun kesilen ExtruBit®F betona yapışan membran parçası sıcak hava robot kaynağı ile yamanarak sistemin bütünlüğü sağlanır. 

Alternatif olarak sıçrayan harç, bir sonraki membran tabakası uygulanmadan önce üst yapışkan tabaka ile birlikte bir metal ıspatula kullanılarak kazınarak çıkartılabilir.


Kalıp Çıkarma İşlemi :

ExtruBit®F çıkarılabilir kalıplara uygulanabilir. Beton döküldükten sonra normal kalıp söküm süreleri uygulanması ExtruBit®F sistemi için yeterlidir. Geomembran malzemesi tek yüz perde ve çift yüz perde uygulamaları için uygundur. Sistemin bütünlüğünü sağlamak için farklı malzemelerin kullanılmasına gerek yoktur. 

Genel olarak perde kalıbının sökülmesi için  21°C’ lik bir ortam sıcaklığında min 2 günlük bir kürlenme süresi , ExtruBit®F sistemleri için yeterlidir.TEMEL ve PERDE YALITIMI :


ExtruBit®D ECB ESASLI GEOMEMBRAN

ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri, üzerine lamine edilmiş olan mikron kalınlığında gümüş renkli sinyal tabakası uygulama sırasında oluşması muhtemel hasarların ve deliklerin tespitini çok kolay bir hale getirmekte olup, saha kalite kontrol testlerini mümkün hale getirmektedir. 

İlave olarak çift sıra sıcak hava robotu kaynağı ile birleştirilen ECB GEOMEMBRAN ek yerleri, uygulama firmalarına saha’da ek yeri basınç testi yapma imkanı vermektedir. Bu saydığımız özelliklere ilave olarak, %600 kopmada uzama değeri, sürekli UV dayanımı, bütüm ile tam uyumlu olması, XPS, EPS, PUR, PIF vb ısı yalıtım levha ürünleri ile direkt temas edebilme özelliği, hertürlü hava koşullarında ve ıslak grobeton yüzeyine rahatlıkla uygulanabilirliği, sıcaklık değişimlerinden etkilenmemesi ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri ürününü üstün performanslı yalıtım geomembranıdır.


TANIMI :

ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri , Etilen ko polimer bitüm esaslı ,yapısal olarak yaşlanmayan, uluslararası ürün sigortası kapsamında olan yüksek performanslı su yalıtım geomembranıdır.

EN 13956 normuna uygundur. CE Setifika numarası : 06 / 1349 - CPD - 025


KULLANIM YERLERİ :

 • Temel ve Perde Yalıtım Uygulamaları
 • Dökülen Betona Yapışan Yalıtım Detayları
 • Kazık Başı İzolasyon Detayı
 • Tek yüz kalıp uygulamaları
 • Teras ve yeşil çatılar,
 • Yeraltı su tankları ve rezervuarları,
 • Yeraltı garajları,
 • Baraj, Gölet , Kimyasal Depolama Alanları ve Havuzlar,
 • Su depoları,


AVANTAJLARI :

 • Geleneksel bitümlü örtü sistemlerinden farklı olarak tek kat uygulanır.
 • Çevre dostudur. (PVC, plastikleştirici ve klor içermez, zehirli gaz çıkarmaz.) LEED Kriterlerine %100 Uygundur.
 • Yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir.
 • Sıcaklık değişimlerinde boyutsal stabilitesini korur.
 • Otomatik kaynak makineleri ile uygulandığı için işçilik riskleri minimize edilir.
 • Kıvılcımlara yüksek dayanımlıdır ve alev yürümez yapıdadır.
 • Deniz suyuna dayanımlıdır.
 • Çift sıra kaynakla birleştirilir ve kaynaklar basınçlı hava ile test edilir.
 • Üzerindeki sinyal tabakası sayesinde, delinmeye ve zedelenmeye karşı görsel test imkanı sağlar.
 • Bitki kökü ve toprak etkilerine karşı TAM DAYANIMLI dır. ( FLL Sertifikalı )
 • Her türlü hava şartlarında ve Islak yüzeylere uygulanabilir.
 • Polistren , XPS , EPS ve Bitüm ile uyumludur, eski bitümlü kaplamalar üzerine direkt uygulanabilir.
 • Yaşlanmaz, yapının ekonomik ömrü süresince özelliklerini yitirmez.
 • Kazık Başı İzolasyonu uygulamalarında yüksek performanslı ve hızlı detay çözümü.
 • ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri, 15 yıl dan başlayan sürelerde uluslararası ürün sigortası kapsamında’dır.


KİMYASAL DAYANIM :

ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri çeşitli kimyasallara, asit/alkali solüsyonlara, yağlara mikroorganizmalara, küf ve bakterilere yüksek dayanım göstermektedir. 

Schedetal ExtruBit®ECB Geomembran sistemlerinin dayanıklı olduğu başlıcı kimyasallar :

Bitüm - Deniz Suyu - Javel Suyu - Üre - Siyanür - Küf,Mikroorganizma ve Bakteriler - Etilen Glikol - Gliserin - Kalsiyum Klorit - Kostik - Kalsiyum Klorit - Kalsiyum Hipoklorit - %50 Sodyum Hidroksit - %40 Formaldehit - Ağartıcı Toz - Şarap - Süt - Amonyum Hidrojen - Alüminyum Klorit  - %10 Sitrik Asit - %25 Asetik Asit - %40 Sülfirik Asit - Laktik Asit - %10 Tartatik Asit - Hidroflorik Asit - Laktik Asit - Deterjan


UYGULAMA METODU :

TEMEL UYGULAMALARI :

ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri ,300 gr/m2 yoğunluğunda geotekstil keçe üzerine serbest olarak serilir, diğer rulo, ilk açılan ruloya yaklaşık 10 cm bindirilir. Bini yerinden otomatik kaynak makinesi ile çift sıra kaynak yapıldıktan sonra, membran kaynakları basınçlı hava ile test edilir, sinyal tabakası üzerinde görsel testler yapılır. 

Geomembran su yalıtımı üzerine geotekstil uygulamaları, şantiye şartlarına göre belirlenir. Serbest serim metodu ile uygulanan geomembran üzerine koruma betonu atıldıktan sonra kalıp ve donatı uygulamalarına geçilir. ( Taze betona tam yapışan sistemlerde koruma şap uygulamasına gerek yoktur ) .Yalıtım sisteminin perde uygulaması ile birleştirilebilmesi için, temel uygulaması esnasında, otomatik kaynak makinasının çalışabileceği kadar pay bırakılmalı ve korumaya alınmalıdır.


PERDE UYGULAMALARI :

ExtruBit®D ECB geomembran su yalıtımı sistemleri, yukarIdan aşağıya açılarak sarkıtılır. Açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilir. Otomatik kaynak makinesi ile bini yerlerinden çift sıra düşey kaynaklar yapılır. 

Temel uygulaması esnasında bırakılan pay, düşey membranlar üzerine bindirilip etek kaynağı yapılarak, sistemin sürekliliği sağlanır. Tüm kaynaklar basınçlı hava ile kontrol edilir ve sinyal tabakası üzerinde görsel testler yapılır. 

Perde yalıtımında toprak seviyesinin yaklaşık 30 cm üzerinde kilitleme yapılır. Kilitleme işleminde alüminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


KAZIK BAŞI YALITIMI :

ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri - Kazık başı izolasyonu :                                           

Kazık izolasyonu kapsamında montajı yapılan özel su tutucu profilleri yardımı ile temelden gelen ECB geomembran malzemesi kazık etrafına sabitlenmekte , kazık içine uygulanan özel kimyasallar ile sistem tamamlanarak kazık başı izolasyonu ekonomik ve performanslı olarak çözülmektedir. 


TERAS UYGULAMALARI :

ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri, yüzeye serbest olarak serilir. AçIlan rulolar birbirine 10 cm bindirilir. Bini yerinden otomatik kaynak makinesi ile çift sIra kaynak yapIldIktan sonra, membran kaynaklarI basInçlı hava ile test edilir, sinyal tabakası üzerinde görsel testler yapılır. 

Geomembran su yalıtımı üzerine geotekstil, ısı yaıtım levhası, drenaj levhası, koruma betonu veya balast tabakası uygulaması, şantiye şartlarına göre belirlenmelidir. Teras yalıtımında kilitleme, parapet üzerinde ve harpuşta altında yapılır. Kilitleme işleminde alüminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


AKSESUARLAR :

ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri, sisteminde özel ECB aksesuarlarI mevcuttur. Bunlar iç/dış köşe elemanları, çatı drenaj elemanları, süzgeçler, havalandırma çıkış elemanları ve boru çıkış konikleri olup, bu aksesuarlar el kaynak makineleri ile ısıtıldıktan sonra geomembran sistemine bağlanır. Böylece yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanır.


KİMYASAL DEPOLAMA ALANI - GÖLET YALITIMI - KANAL YALITIMI  

METAL ÇATI YALITIMI - TERAS ÇATI YALITIMI - BETONARME ÇATI YALITIMI :


ExtruBit®M ECB ESASLI GEOMEMBRAN

ExtruBit®M ECB geomembran sistemleri, orta bölgesinde bulunan polyester ve cam elyaf takviye donatısı sayesinde yüksek boyut stabilitesine sahip, çift sıra sıcak hava robotu kaynağı ile ek yeri birleştirilen ECB GEOMEMBRAN rulaları, uygulama firmalarına saha’da ek yeri basınç testi yapma imkanı vermektedir. 

Bu saydığımız özelliklere ilave olarak sürekli UV dayanımı, bütüm ile tam uyumlu olması, XPS, EPS, PUR, PIF vb ısı yalıtım levha ürünleri ile direkt temas edebilme özelliği, hertürlü hava koşullarında ve ıslak grobeton yüzeyine rahatlıkla uygulanabilirliği, sıcaklık değişimlerinden etkilenmemesi ExtruBit®D ECB geomembran sistemleri ürününü üstün performanslı yalıtım geomembranıdır.


TANIMI :

ExtruBit®M ECB geomembran sistemleri, Etilen ko polimer bitüm esaslı ,yapısal olarak yaşlanmayan, uluslararası ürün sigortası kapsamında olan yüksek performanslı su yalıtım geomembranıdır.

EN 13956 normuna uygundur. CE Setifika numarası : 06 / 1349 - CPD - 025


KULLANIM YERLERİ :

 • Metal çatı yalıtım uygulamaları
 • Teras çatı yalıtım uygulamaları
 • Betonarme çatı yalıtım uygulamaları
 • Yeşil çatı yalıtım uygulamaları
 • Kimyasal depolama alanı yalıtım uygulamaları
 • Yeraltı su tankı ve rezervuar yalıtım uygulamaları,
 • Baraj, Gölet yalıtım uygulamaları


AVANTAJLARI :

 • Geleneksel bitümlü örtü sistemlerinden farklı olarak tek kat uygulanır.
 • Çevre dostudur. (PVC, plastikleştirici ve klor içermez, zehirli gaz çıkarmaz.) LEED Kriterlerine %100 Uygundur.
 • Yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir.
 • Sıcaklık değişimlerinde boyutsal stabilitesini korur.
 • Otomatik kaynak makineleri ile uygulandığı için işçilik riskleri minimize edilir.
 • Kıvılcımlara yüksek dayanımlıdır ve alev yürümez yapıdadır.
 • Deniz suyuna dayanımlıdır.
 • Çift sıra kaynakla birleştirilir ve kaynaklar basınçlı hava ile test edilir.
 • Üzerindeki sinyal tabakası sayesinde, delinmeye ve zedelenmeye karşı görsel test imkanı sağlar.
 • Bitki kökü ve toprak etkilerine karşı TAM DAYANIMLI dır. ( FLL Sertifikalı )
 • Her türlü hava şartlarında ve Islak yüzeylere uygulanabilir.
 • Polistren , XPS , EPS ve Bitüm ile uyumludur, eski bitümlü kaplamalar üzerine direkt uygulanabilir.
 • Yaşlanmaz, yapının ekonomik ömrü süresince özelliklerini yitirmez.
 • Kazık Başı İzolasyonu uygulamalarında yüksek performanslı ve hızlı detay çözümü.
 • ExtruBit®M ECB geomembran sistemleri, 15 yıl dan başlayan sürelerde ULUSLARARASI ÜRÜN SİGORTASI KAPSAMINDA’dır.


KİMYASAL DAYANIM :

ExtruBit®M ECB geomembran su yalıtımı sistemi çeşitli kimyasallara, asit/alkali solüsyonlara, yağlara mikroorganizmalara, küf ve bakterilere yüksek dayanım göstermektedir. 

Schedetal ExtruBit®ECB Geomembran sistemlerinin dayanıklı olduğu başlıcı kimyasallar :

Bitüm - Deniz Suyu - Javel Suyu - Üre - Siyanür - Küf,Mikroorganizma ve Bakteriler - Etilen Glikol - Gliserin - Kalsiyum Klorit - Kostik - Kalsiyum Klorit - Kalsiyum Hipoklorit - %50 Sodyum Hidroksit - %40 Formaldehit - Ağartıcı Toz - Şarap - Süt - Amonyum Hidrojen - Alüminyum Klorit  - %10 Sitrik Asit - %25 Asetik Asit - %40 Sülfirik Asit - Laktik Asit - %10 Tartatik Asit - Hidroflorik Asit - Laktik Asit - Deterjan


UYGULAMA METODU :

TEMEL UYGULAMALARI :

ExtruBit®M ECB geomembran sistemleri, 300 gr/m2 yoğunluğunda geotekstil keçe üzerine serbest olarak serilir, diğer rulo, ilk açılan ruloya yaklaşık 10 cm bindirilir. Bini yerinden otomatik kaynak makinesi ile çift sıra kaynak yapıldıktan sonra, membran kaynakları basınçlı hava ile test edilir, sinyal tabakası üzerinde görsel testler yapılır. 

Geomembranın üzerine geotekstil uygulamaları, şantiye şartlarına göre belirlenir. 


TERAS UYGULAMALARI :

Teras Bahçe Uygulaması : ExtruBit®M ECB geomembran rulosu çatı eğim betonu üzerine serbest olarak serilir. Açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilir. Bini yerlerinden otomatik kaynak makinesi ile birleştirilir. 

Üzerine ısı yalıtım levhaları yerleştirilir ve uygulama katmanlarına devam edilir. Çatı uygulamaları parapet üzerinde kilitlenerek bitirilir. Kilitleme işleminde aluminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


Isı Yalıtımlı Trapez Çatı Uygulaması : ExtruBit®M ECB geomembran rulosu buhar bariyeri ve ısı yalıtım levhaları uygulanmış yüzeye serbest olarak serilir. Serilmiş rulo, boy yönünde min. 1 cm içerisinden başlanarak yaklaşık 20 cm’de bir kez, altındaki ısı yalıtımı levhası ile birlikte, özel dübel ve vidalarla trapez levhaya sabitlenir. 

Diğer rulo, alttaki rulonun kenar sabitlemelerinin üzerini kapatacak ve min. 5 cm. kaynak yeri oluşacak şekilde serilmelidir. Bini yerlerinden otomatik kaynak makinesı ile kaynak yapılır. Çatı uygulamaları parapet üzerinde kilitlenerek bitirilir. Kilitleme işleminde aluminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


Betonarme Çıplak Çatı Uygulamaması : ExtruBit®M ECB geomembran rulosu buhar bariyeri ve ısı yalıtım levhaları uygulanmış yüzeye serbest olarak serilir. Serilmiş rulo, boy yönünde min. 1 cm içerisinden başlanarak yaklaşık 20 cm’de bir kez, altındaki ısı yalıtımı levhası ile birlikte, özel dübel ve vidalarla betona sabitlenir. 

Diğer rulo, alttaki rulonun kenar sabitlemelerinin üzerini kapatacak ve min. 5 cm. kaynak yeri oluşacak şekilde serilmelidir. Bini yerlerinden otomatik kaynak makinesı ile kaynak yapılır. 

Çatı uygulamaları parapet üzerinde kilitlenerek bitirilir. Kilitleme işleminde aluminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.

ExtruBit®M ECB geomembran sistemleri, yüzeye serbest olarak serilir. AçIlan rulolar birbirine 10 cm bindirilir. Bini yerinden otomatik kaynak makinesi ile çift sIra kaynak yapIldIktan sonra, membran kaynaklarI basInçlı hava ile test edilir, sinyal tabakası üzerinde görsel testler yapılır. 

Geomembran su yalıtımı üzerine geotekstil, ısı yaıtım levhası, drenaj levhası, koruma betonu veya balast tabakası uygulaması, şantiye şartlarına göre belirlenmelidir. Teras yalıtımında kilitleme, parapet üzerinde ve harpuşta altında yapılır. Kilitleme işleminde alüminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


AKSESUARLAR :

ExtruBit®M ECB geomembran sistemleri, sisteminde özel ECB aksesuarlarI mevcuttur. Bunlar iç/dış köşe elemanları, çatı drenaj elemanları, süzgeçler, havalandırma çıkış elemanları ve boru çıkış konikleri olup, bu aksesuarlar el kaynak makineleri ile ısıtıldıktan sonra geomembran sistemine bağlanır. Böylece yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanır.


METAL ÇATI YALITIMI - TERAS ÇATI YALITIMI - BETONARME ÇATI YALITIMI 

İÇME SUYU DEPOSU YALITIMI :


ExtruPol®M FPO 

( ELASTİK POLİOLEFİN ESASLI ) GEOMEMBRAN :

ExtruPol®M FPO geomembran sandviç , trapez ve çıplak çatılarda mekanik sabitleme ve bini kaynağı yöntemiyle tek kat olarak uygulanır. 

ExtruPol®M FPO geomembran ruloları bindirme yerlerinden otomatik kaynak makineleriyle (robot) homojen bir şekilde birleştirilir. ExtruPol®M FPO geomembran ortasında özel cam elyaf donatı vardır ve genel kullanım 1.6mm veya 2.0 mm kalınlıktır.

Standart olarak beyaz renkte üretilen ExtruPol®M FPO geomembran gri , mavi , yeşil , kiremit kırmızı , bej ve açık kahverengi renk alternatifleriyle de mimarların tercihi olmuştur .

 

SCHEDETAL ExtruPol®M FPO GEOMEMBRAN Avantajları:

• Geleneksel bitümlü örtü sistemlerinden farklı olarak tek kat uygulanır.

• Çevre dostudur. (PVC, plastikleştirici ve klor içermez, zehirli gaz çıkarmaz.)

• Yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir.

• Ani ve yüksek ısı değişimlerinde bile boyutsal stabilitesini korur.

• Bitki ve ağaç köklerine dayanımlıdır.

• Otomatik kaynak makineleri ile uygulandığı için işçilik riskleri minimize edilir.

• Kıvılcımlara yüksek dayanımlıdır ve alev yürümez yapıdadır.

• Sigara yanıklarına dayanıklıdır.

• Sıcak veya kalkerli su birikintilerine dayanıklıdır.

• Eski uygulanmış membran ile yeni membran homojen bir şekilde birbirine kaynaklanabilir.

• Hidrolize dayanıklıdır.

• Güneş radyasyonuna, UV ışınlarına ve ozona karşı yüksek dayanımlıdır.

• Her türlü hava şartlarında uygulanabilir.

• Polistren ve bitüm ile uyumludur, eski bitümlü kaplamalar üzerine direkt uygulanabilir.

• Yaşlanmaz, yapının ekonomik ömrü süresince özelliklerini yitirmez.

• ExtruPol®M FPO geomembran 10 yıla kadar uluslar arası ürün sigortasına sahiptir.


ÇATI UYGULAMALARI :

Yüzey Hazırlığı : Çatılarda, uygun sayıda gider yerleri belirlenerek yerleştirilmeli, eğim şapları giderlere doğru bitirilmelidir. Çatıdaki eğim, çatı üzerinde toplanacak suyun giderlere en doğru ve direkt şekilde akışını sağlamalıdır. 

Isı yalıtımlı trapez çatı uygulamalarında trapez üzerine önce buhar dengeleyici, sonra ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir. Isı yalıtım levhaları yerleştirilirken ısı köprüsü oluşturmamak için, ısı yalıtım levhaları arasında sıfır derz olmalıdır. 

Betonarme çıplak çatı uygulamalarında, eğim betonu üzerine önce buhar dengeleyici, sonra ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir. Isı yalıtım levhaları yerleştirilirken ısı köprüsü oluşturmamak için, ısı yalıtım levhaları arasında sıfır derz olmalıdır.


UYGULAMA YÖNTEMİ :

Isı Yalıtımlı Trapez Çatı Uygulamalarında : ExtruPol®M FPO geomembran ürünleri buhar bariyeri ve ısı yalıtım levhaları uygulanmış yüzeye serbest olarak serilir. 

Serilmiş rulo, boy yönünde min. 1 cm içerisinden başlanarak yaklaşık 20 cm’de bir kez, altındaki ısı yalıtımı levhası ile birlikte, özel dübel ve vidalarla trapez levhaya sabitlenir. Diğer rulo, alttaki rulonun kenar sabitlemelerinin üzerini kapatacak ve min. 5 cm. kaynak yeri oluşacak şekilde serilmelidir. 

Bini yerlerinden otomatik kaynak makinesı ile kaynak yapılır. 

Çatı uygulamaları parapet üzerinde kilitlenerek bitirilir. Kilitleme işleminde aluminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


Betonarme Çıplak Çatı Uygulamalarında : ExtruPol®M FPO geomembran ürünleri buhar bariyeri ve ısı yalıtım levhaları uygulanmış yüzeye serbest olarak serilir. 

Serilmiş rulo, boy yönünde min. 1 cm içerisinden başlanarak yaklaşık 20 cm’de bir kez, altındaki ısı yalıtımı levhası ile birlikte, özel dübel ve vidalarla betona sabitlenir. Diğer rulo, alttaki rulonun kenar sabitlemelerinin üzerini kapatacak ve min. 5 cm. kaynak yeri oluşacak şekilde serilmelidir. 

Bini yerlerinden otomatik kaynak makinesı ile kaynak yapılır. Çatı uygulamaları parapet üzerinde kilitlenerek bitirilir. Kilitleme işleminde aluminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


Mevcut Eski Şap /Beton Yüzeyli Çatıların Renovasyonu : ExtruPol®M FPO geomembran ürünleri mevcut şap/beton yüzey üzerine  serbest olarak serilir. Açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilir. 

Bini yerlerinden otomatik kaynak makinesi ile birleştirilir. Üzerine ısı yalıtım levhaları yerleştirilir ve uygulama katmanlarına devam edilir. Çatı uygulamaları parapet üzerinde kilitlenerek bitirilir. Kilitleme işleminde aluminyum baskı çıtası, vida, dübel ve poliüretan mastik kullanılır.


Aksesuarlar : ExtruPol®M FPO geomembran ürünleri sisteminde özel FPO aksesuarları mevcuttur. Bunlar iç/dış köşe elemanları, çatı drenaj elemanları, süzgeçler, havalandırma çıkış elemanları ve boru çıkış konikleri olup, bu aksesuarlar el kaynak makineleri ile ısıtıldıktan sonra geomembran sistemine bağlanır. Böylece yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanır.


Sarfiyat : ExtruPol®M FPO geomembran ürünleri ile yapılacak uygulamalarda net metraja %10 bindirme miktarı ile projenin şartlarına göre %2 ila %5 arası fire miktarı ilave edilmelidir.


Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

• ExtruPol®M FPO geomembran sistemi uzman uygulayıcı firmalar  tarafından uygulanmalıdır
• Çatıdaki eğim, çatı üzerinde toplanacak suyun giderlere en doğru ve direkt şekilde akışını sağlamalıdır.

• Otomatik kaynak makinasının ısı aralığı ve yürüme hızı doğru seçilmelidir.

• Mekanik sabitleme elemanları paslanmaya ve korozyona dayanımlı olmalıdır.

• Mekanik sabitleme elemanları aynı aks üzerinde uygulanmalıdır.

• Mekanik sabitleme sistemi ile yapılan uygulamalarda, kaynak için gerekli olan min. 5 cm bindirme payına dikkat edilmelidir.

• Çatı uygulaması bitirildikten sonra çatı giderleri geçici olarak tıkanıp su testi yapılmalıdır. Su testi minimum iki gün sürdürülmelidir.

• Gerekli testler yapıldıktan sonra, her etap sonu idareye/müteahhite teslim edilmelidir.

• Problemsiz teslim edilen etapların idare veya müteahhit tarafından korunması sağlanmalıdır.

• Kilitlemeler, parapet üzerinde yapılmalıdır. Toprak seviyesinin ya da çatı döşemesinin altında kilitleme yapılmamalıdır.


Depolama : Uygun ortamda dik istiflenmelidir.

Raf Ömrü : Malzemenin raf ömrü sınırsızdır.

Güvenlik Önlemleri : ExtruPol®M FPO geomembran üretimi sırasında klorid ve plastikleştirici gibi atmosfere zararlı bir katkı kullanılmamaktadır. Gerek statik duruşunda gerek ısıl kaynak işlemi sırasında, çevre ve kullanıcı sağlığına zararlı gaz çıkartmaz.

WEB SİTESİ İÇERİĞİ İZİNSİZ KULLANILAMAZ © TARMAN YAPI SİSTEMLERİ VE DIŞ TİCARET LTD ŞTİ.  İletişim E - posta